![](https://www.horto.net/wp-content/uploads/2024/06/2024_Γενική_online3-1-724x1024.jpg)
Κουαρτέτο Δημήτρη Καλαντζή
Ντούο για Τσέλο και Κιθάρα
Μίξερ – Λαϊκό Μιούζικαλ Τσέπης
Το σινεμά στον κήπο
Ατέλειωτη Εκδρομή
Τάνγκο του τότε και του τώρα
Skála Project vol.2
Επιχείρηση Νόστος – Βιβλιοπαρουσίαση
Σαν τον Γιόζεφ – Βραδιά Τζαζ
Στο δωμάτιο του Hölderlin!
Samvad Trio – Ινδική Κλασική Μουσική
Ελληνογερμανική Ορχήστρα και Χορωδία Νέων
Στο δωμάτιο του Hölderlin! – Συναυλία
Πάρτι Φίλων του Ιδρύματος
Καταληκτική Συναυλία Ελληνογερμανικής Συνεργασίας
Pellegrinagio al levante – Μουσικό Εργαστήρι
Καταληκτική Συναυλία Pellegrinagio al levante
Ρεσιτάλ Κιθάρας – Σμαρώ Γρηγοριάδου
Εργαστήριο ηλεκτρονικής μουσικής
Εργαστήριο χορωδιών ElgreChor Χορτωδίας
Συναυλία Χορτωδίας και ElGrechor
Ρεσιτάλ και Εργαστήριο Ιαπωνικής Μουσικής
Τραύμα και Εμπειρία
Ρεσιτάλ Πιάνου
![](https://www.horto.net/wp-content/uploads/2021/12/foundation-600x600-1.jpg)
Το ίδρυμα
Το Ίδρυμα Αγγελίνης-Χατζηνίκου ιδρύθηκε το 1994 από την Πία Χατζηνίκου η οποία καθιέρωσε την παρουσίαση ενός καλλιτεχνικού προγράμματος υψηλού επιπέδου, ήδη από το 1984 και κάθε καλοκαίρι μέχρι σήμερα, στο Χόρτο, στους πρόποδες του Πηλίου στη Θεσσαλία.Το πρόγραμμα απευθύνεται εξίσου στους εξειδικευμένους συμμετέχοντες και ακροατές αλλά και στους κατοίκους και επισκέπτες του χωριού με σκοπό την καλλιέργεια ενός ευαισθητοποιημένου κοινού.
Φεστιβάλ Χόρτου
Το Ίδρυμα Αγγελίνης-Χατζηνίκου οργανώνει και πραγματοποιεί ένα καλλιτεχνικό, παιδαγωγικό και πολιτιστικό θερινό φεστιβάλ στο παραθαλάσσιο χωριό του Χόρτου, στους πρόποδες του Πηλίου στην Θεσσαλία.
![](https://www.horto.net/wp-content/uploads/2021/12/guitar-600x600-1.jpg)
Γιατί να μας στηρίξετε
Ο πολιτισμός είναι η καρδιά της ζωής μας. Εκφράζεται στους πολλούς διαφορετικούς τρόπους με τους οποίους αφηγούμαστε τις ιστορίες μας, γιορτάζουμε, διασκεδάζουμε, θυμόμαστε το παρελθόν και οραματιζόμαστε το μέλλον. Όλοι μας συμμετέχουμε στην πολιτιστική ζωή της περιοχής, ως ακροατές, ερασιτέχνες, εθελοντές και δωρητές. Η σημαντικότερη συμβολή μας, ωστόσο, είναι η υποστήριξη που παρέχουμε σε όσους σχεδιάζουν πολιτιστικές δραστηριότητες στην κοινότητά μας και στους μουσικούς και τους καλλιτέχνες που μοιράζονται την επαγγελματική τους πείρα και τη δημιουργικότητά τους. Είναι δική μας ευθύνη, ως πολίτες, να ασχολούμαστε ενεργά με την πολιτιστική ζωή της περιοχής μας και με εκείνους που εργάζονται τόσο σκληρά για να μας ωφελήσουν όλους.